Çift Anadal/Yandal

Çift Anadal

Çift anadal programı (ÇAP) bir lisans programına kayıtlı olan öğrencilerin belirli koşulları yerine getirmeleri durumunda başka bir bölümden ikinci bir lisans derecesi almalarına olanak verir. Böylece ÇAP’ı başarıyla tamamlayan öğrenciler hem asıl bölümlerinden hem de seçecekleri ikici anadal bölümünden ayrı ayrı diploma sahibi olabilirler. Programa kabul edilmek, devam etmek ve ikinci dereceyi alabilmek icin gereken koşullar yönetmelikte belirtilmiştir.

ÇAP’a kabul edilen bir öğrencini ikinci anadal programından mezun olabilmesi için bu programa ait bütün dersleri başarıyla tamamlaması gerekir. Ancak bölümler arasında ortak dersler ve eşdeğer sayılabilecek dersler bulunduğu için öğrencinin ikinci anadal programından fakülte ve bölümler tarafından belirlenen fark derslerini alması yeterlidir. Fark derslerinin takibi ikinci anadal programının yapıldığı bölümün atadığı bir danışman tarafından yapılır. Endüstri ve Sistem mühendisliği bölümüyle ÇAP yapılabilecek bölümlerin listesi ve bu bölümlerin öğrencilerinin takip etmesi gereken ÇAP ders programları (programlar linklere tıklayarak indirilebilir) aşağıda verilmiştir.

Bilgisayar Mühendisliği

Biyomedikal Mühendisliği

Genetik ve Biyomühendislik

Gıda Mühendisliği

Elektrik-Elektronik Mühendisliği

İnşaat Mühendisliği

Kimya Mühendisliği

Makina Mühendisliği

Matematik

Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği

İktisat

NOT: Başka bir bölümde ÇAP yapmak isteyen Endüstri ve Sistem Mühendisliği Bölümü öğrencileri ÇAP ders programı ile ilgili gerekli bilgiyi başvuracakları bölümden temin edebilirler.

Yandal

Yandal programı bir lisans programına kayıtlı olan öğrencilerin belirli koşulları yerine getirmeleri durumunda başka bir bölümden alacakları bir grup dersi tamalayarak bu alanda bilgi sahibi olmalarına ve bu bölüme ait bir sertifika alınmasına olanak verir. Programa kabul edilmek, devam etmek ve sertifika alabilmek icin gereken koşullar yönetmelikte belirtilmiştir. Diğer bölümlerden gelen öğrencilerin Endüstri ve Sistem Mühendisliği Bölümü yandal programında alması gereken dersler ve tamamlanması gereken kredi miktarı aşağıdaki bağlantıda verilmiştir.

YANDAL Programı